Chomutovští lékaři nahradili pacientce zápěstní kůstku implantátem z 3D tiskárny

Chomutov – Náhrada zápěstní kůstky vyrobená na míru – i tak může vypadat nejmodernější léčba v chirurgii ruky. Operace s využitím nejnovějších technologií byla úspěšně provedena i lékaři v Krajské zdravotní, konkrétně v Centru pro plánovanou chirurgii ruky a nohy chomutovské nemocnice.

Mezi jednu z nemocí zápěstí, při které může v různém rozsahu odumírat jedna ze zápěstních kůstek ruky, patří tzv. avaskulární nekróza Morbus Kienböck. Může se projevovat chronickými bolestmi, ztrátou funkce zápěstí, a tím pádem i omezením funkce celé ruky. Přesná příčina tohoto onemocnění nebyla dosud jednoznačně zjištěna. Mezi možné diskutované důvody se řadí předchozí úraz, vliv růstu, či cévní abnormality.

Doposud nejrozšířenější léčbou tohoto stavu v pokročilém stadiu je tzv. konzervativní léčba fixací a dlouhodobé užívání léků na bolest, avšak pokud není tato základní léčba účinná, přistupuje se i k chirurgickému řešení, na jejímž konci může být až odstranění odumřelé kosti, případně i dalších okolních částí zápěstí. Tento postup do značné míry řeší bolestivost vzniklého stavu, vede však k významným funkčním omezením zápěstí a ruky.

Nyní s pomocí moderních technologií mohou lékaři i v Krajské zdravotní nabídnout pacientům s takovou diagnozou jiné řešení, mnohem příznivější. „V Centru pro plánovanou chirurgii ruky a nohy chomutovské nemocnice na konci června loňského roku přistoupili při řešení zmíněného onemocnění zápěstí k unikátní operaci, kdy pacientce s pokročilým postižením zápěstní kůstky, voperovali náhradní kůstku v podobě implantátu, vytištěného z titanového prachu metodou 3D tisku,” popsala tisková mluvčí Krajské zdravotní Petra Roubíčková.

„Jako vzor pro přípravu implantátu posloužila v tomto případě stejná kost pacientky na druhé, zdravé ruce. Po operaci pacientku čekalo několik týdnů fixace sádrovou dlahou, následně ještě dva týdny v ortéze, a poté cykly pravidelné rehabilitace,” dodala mluvčí.

Foto: Krajská zdravotní

 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email