Přemnožených hrabošů mírně ubylo, přesto jejich populace trojnásobně překračují práh škodlivosti

Populace hrabošů se v lednu proti prosinci snížila na listopadovou úroveň, ale průměrných 823 východů z nor na hektar stále představuje 3,1násobek prahu škodlivosti.

Uvedla to v tiskové zprávě mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. Nejhorší je stav na Moravě, v Pardubickém kraji a výrazně se situace zhoršila v Královéhradeckém kraji.

V listopadu inspektoři ÚKZUZ evidovali 846 východů z nor na hektar, v prosinci dokonce 1308. „I relativně nepříznivé podmínky populaci hrabošů nijak významně neovlivnily,“ uvedla Kršková. V lednu zasáhly Česko na několik dnů velmi silné mrazy, navíc byla půda silně nasycena vodou.

Nad prahem škodlivosti jsou populace hrabošů ve všech krajích s výjimkou Karlovarského. Nejhorší je situace v Jihomoravském, Olomouckém, Pardubickém a Zlínském kraji, kde je počet využívaných východů z nor mezi 983 a 2241. V Královéhradeckém kraji, kde se situace zhoršila, bylo v lednu průměrně 1017 východů z nor. Lokálně hodnoty přesahují 3000 východů z nor nejen v porostech krmných plodin, ale i obilnin a řepky olejky. Jde především o oblasti na Kroměřížsku, Prostějovsku a Olomoucku. V katastru Přemyslovic na Prostějovsku dokonce bylo 9000 východů z nor ve vojtěšce. Situace se lokálně může velmi lišit, někde nemusí být populace hrabošů vůbec zřetelná.

V některých případech mohou zemědělci stále využívat výjimku pro aplikaci vyšší než běžné dávky jedu na hraboše, mohou jej však aplikovat pouze do nor.

Zdroj: ČTK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email