Za smrt pacientky potvrdil soud lékařce peněžitý trest a zákaz činnosti

Praha – Odvolací soud potvrdil anestezioložce, která z nedbalosti způsobila smrt mladé ženy při plastické operaci prsou, peněžitý trest 756.000 korun a tříletý zákaz působit na její pozici. Pětapadesátiletá lékařka Michaela Hložková si nezkontrolovala nastavení alarmu na monitoru, nepřipojila pacientku na EKG a především špatně nastavila dýchací přístroj a dostatečně nekontrolovala během operace ženiny životní funkce. K činu se přiznala.

Lékařka se u dovolacího soudu domáhala zrušení zákazu činnosti. Senát jí však nevyhověl. Jeho předseda Pavel Benda naopak uvedl, že se měl proti prvoinstančnímu verdiktu odvolat státní zástupce. Podle odvolacího senátu by si lékařka zasloužila minimálně podmíněný trest vězení. „Nelze pominout skutečnost, že v tomto případě došlo k tolika pochybením, že je to opravdu překvapivé,“ prohlásil soudce.

Podle Bendy navíc lékařka pouze nesmí působit v její současné pozici, může ale vykonávat jiné úkony. Zákaz činnosti je podle něj i krátký. Vzhledem k následkům anestezioložčina jednání pak odvolací soud označil prvoinstanční verdikt za nepřiměřeně mírný. „Nebyly splněny podmínky pro uložení pouze peněžitého trestu,“ uvedl předseda odvolacího senátu. Bez odvolání žalobce ale soud nemohl trest zpřísnit.

Tragická událost se stala v říjnu 2021 na pražské klinice Brandeis Clinic. Anestezioložka podle své výpovědi v den operace nezkontrolovala, zda má monitorovací přístroj zapnuté kontrolní mechanismy. Byla zvyklá, že se nevypínají. Pacientčiny funkce při operaci sledovala, ale ne pečlivě. Zápis dělala každých deset minut, přestože to měla činit v pětiminutových intervalech. Nevšimla si, že pacientce poklesla hodnota kyslíku v krvi na kritickou úroveň.

Lékařka u hlavního líčení uvedla, že až na konci operace zjistila, že něco není v pořádku. Dodala, že si všimla ženiných promodralých rtů. To, že nezareagovala dříve, označila za „profesní slepotu“. Přes resuscitaci a další úkony se pacientku nepodařilo zachránit.

V odvolání Hložková, která se dnes k soudu nedostavila, poukazovala na svoji téměř třicetiletou praxi bez profesního pochybení. Pacientčini příbuzní u hlavního líčení požadovali, aby jim lékařka zaplatila náhradu škody. Chtěli částky v rozmezí od 150.000 do dvou milionů. Soud je však odkázal na civilní řízení. Peníze podle něj bude nutné žádat po klinice, kde mladá žena operaci podstoupila.

zdroj: ČTK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email