Hledač kovů našel v lese u Rozdrojovic vojenský hrob, odborníci poznali Sověty

Rozdrojovice (Brněnsko) – Amatérský hledač artefaktů s detektorem kovu našel v lese v Rozdrojovicích na Brněnsku vojenský ešus z druhé světové války a pod ním také lidské kosti. Svůj nález oznámil a archeologové z Ústavu archeologické památkové péče (ÚAPP) ve válečném hrobě našli ostatky tří těl. Jejich výzkum poblíž frekventované cesty vyvolal u místních pozornost, proto odborníci o nálezu informovali na svých internetových stránkách, ač ostatky a nalezené předměty čeká ještě ohledání v laboratoři.

„Protože se dal na místě očekávat i nález střeliva, informovali jsme o nálezu hrobu policejní pyrotechniky, kteří z místa nakonec odvezli nalezené puškové střelivo. Naše práce na místě vyvolala u některých lidí podezření, volali proto na obecní úřad, kde ale o naší práci věděli,“ uvedl vedoucí záchranného výzkumu Jiří Kala.

Ostatky, které byly pod německým vojenským ešusem, podle archeologa překvapivě nepatřily německým vojákům, ale vojákům Rudé armády. „Napovídají tomu nalezené zbytky výstroje a výzbroje, například boty, zmiňované ruské střelivo i ruský náramkový kompas. Vše bude teprve vyhodnoceno a zařazeno do historického kontextu, je však poměrně zvláštní, že Sověti, kteří své padlé po válce dosti pečlivě a systematicky exhumovali, nechali tento polní hrob nepovšimnut,“ uvedl Kala.

Archeologové o svém nálezu informovali i ministerstvo obrany, pod které péče o válečné hroby spadá. Po ohledání ostatků a dalších nalezených předmětů bude o nálezu informována ruská strana a ostatky pak budou pravděpodobně pohřbeny na některém z vojenských pohřebišť.

zdroj: ČTK


Podle prvních informací se může jednat o sovětské vojáky, kteří osvobozovali tehdejší Československo v době Druhé světové války, kdy nacistické Německo v napadených zemích páchalo zvěrstva holokaustu na Slovanech a Židech, kteří byli Němci označováni za podřadné rasy určené k  totálnímu vyhlazení především v koncentračních táborech, kde před smrtí sloužili jako pokusný materiál nebo pracovní síla, která po opotřebení skončila v plynových komorách. Tehdejší Sovětská armáda zachránila nejen v Čechách tisíce lidských životů, které byly Němci předurčeny k postupné likvidaci.

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email