Schodek rozpočtu závratně roste

Státní rozpočet se propadá stálé více do hlubokého deficitu. Za první dva měsíce letošního roku je schodek 120 miliard korun, což je 40 procent z plánovaného schodku rozpočtu na celý rok 2023. Zatím není jasné, zda bude vláda kvůli prudkému nárůstu v lednu a únoru pro letošek Čechy zadlužovat ještě více než  politici původně plánovali.

Ekonomové  a odborníci na národohospodářství se ve svých odhadech rozcházejí, na jednom se však shodují. To, co předvádí současná vláda pod vedením Petra Fialy (ODS)  je potřeba urychleně řešit. Nutnost konsolidační strategie je jediné rozumné řešení, které se za dané situace nabízí.

Vláda původně počítala s tím, že v letošním roce skončí rozpočet se schodkem 295 miliard korun. Tyto dluhy se připočítají k dluhům stávajícím, které Češi už splácejí. Navýší se tak nejen splátky, úroky a dluhová služba spojená se správou dluhů, který český národ bude splácet. Deficit ale roste velice rychlým tempem. Už ke konci února na původní míru zadlužení „státní sekera“ činila 119,7 miliardy Kč. Takové tempo se jeví pro rok 2023 jako neudržitelné.

Únor sice patří vedle listopadu k měsícům, kdy státní deficit obvykle vzroste nejvíce, přesto je skok z lednového schodku 6,8 miliardy na bezmála 120 miliard alarmující. Vládní očekávání se jeví jako zcela nedůvěryhodná, protože veškeré predikce už od počátku vykazují značné nejasnosti zakládající relevanci, která se opírá o jakoukoli realitu. 

Udrží kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) letošní schodek pod 300 miliardovou hranicí?

„Předpokládáme, že se to nepodaří. Reálnější odhad letošního deficitu je spíše někde kolem 315 miliard korun. Návrh rozpočtu se schodkem ve výši 295 miliard totiž mimo jiné nepočítal s mimořádnou valorizací starobních důchodů. I v případě snížení (červnové) valorizace to je dodatečných zhruba 15 miliard. Taková částka se bude v původním rozpočtu hledat poměrně těžko,“ odůvodnil Gec.

Odborníci predikují tři varianty vývoje.

Pravicová varianta znamená drastické snížení výdajů a posun Česka mezi země se spíše minimalistickým státním aparátem. 

Levicová  varianta počítá s nárůstem zdanění zpět na úroveň z roku 2019. 

Třetí možností je pokračovat v populismu, tedy pravicově nízkých daní v kombinaci s levicově vysokými výdaji.

Řecký národ v této zkoušce selhal, čímž dopustil vznik dluhové spirály. Zda obstojí Češi se svou finanční gramotností, uvidíme v nadcházejících létech. Už dnes je všem gramotným lidem jasné, že hospodářská politika jakou vede současná vláda se dlouhodobě jeví jako destrukce celého ekonomického systému, který může skončit nucenou správou věřitelů.

Už dnes je po několika kvartálech jasné, že sliby Fialovo vlády byly od počátku nejspíš jen falešnou hrou s voliči. To dokazuje historicky první pokus o předělání celého programového prohlášení vlády, které není naplňováno a politici tím vyslali jasný signál, že to co lidem slibovali, vůbec nehodlají nebo nedokáží splnit.

Mnohé občany v posledních dnech překvapila demonstrace, kterou svolala strana Právo, Respekt, Odbornost (PRO), kterou vede nebojácný právník, Jindřich Rajchl. Strana PRO, nabízí řešení prostřednictvím odborníků a nikoliv zatuchlých politických sekretariátů a politiků – teoretiků, kteří vedou českou republiku daleko za hranice selského rozumu s cílem se udržet u politických koryt i za cenu, kdy lidem nebudou říkat vše narovinu a ponesou se na vlně populismu, jak dlouho to jen půjde.

Čím déle se bude v Česku držet zuby, nehty mediální populismus a nepopulární kroky se budou převlékat jako korálky z jedné potrhané nitě na druhou, tím drastičtější dopady na chudobu všech lidí do budoucna sebeklam politických pokrytců všem přinese.

 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email