V ČR převažuje koronavirus typu omikron BA.5 a subvarianty, krakenu pět případů

Pokud vědci objeví novou variantu koronaviru, zařadí ji mezi takzvaně sledované. V současné době jsou mezi nimi kromě typu XBB.1.5 označovaného kraken také XBF nazývaná bythos a CH.1.1 orthrus. „Detekce sledovaných kraken a orthrus variant jsou zatím minoritní, další sledovaná varianta bythos nebyla na území ČR detekována,“ uvedl SZÚ. Kraken je dominantní v USA, bythos v Austrálii a orthrus na Novém Zélandu.

Od začátku epidemie bylo sekvenací, která umožňuje přečtení a přesné zařazení genomu viru, vyšetřeno v ČR přes 56.000 vzorků. Za poslední dva měsíce 555. Největší podíl mezi nimi tvořila varianta BA.5 ve 28 procentech vzorků a její subvarianty BF.7.x v 18 procentech vzorků. Podíl BQ.1 a jejích subvariant podle SZÚ klesá, tvoří asi 17 procent.

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) doporučuje testování všech cestujících z Číny, které mají příznaky covidu-19. K zasílání pozitivních vzorků vyzvala i národní referenční laboratoř SZÚ. Dosud byly vyšetřeny dva případy, prokázaly se v nich varianty BF.7 a BA.5.2.1, což odpovídá situaci v Číně.

zdroj:ČTK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email