Chomutov obsadil druhé místo za nejlepší regeneraci památek v Ústeckém kraji

Chomutov uspěl v soutěži o nejlepší přípravu a realizaci v Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Za své aktivity a investice realizované v minulém roce si v rámci kraje odnesl druhé místo a také postup do celorepublikového kola.

Město Chomutov představilo svou památkovou zónu, v níž se v loňském roce rekonstruovaly nově objevené malby v kapli Božího Hrobu.
„V roce 2022 proběhlo restaurování kaple Božího Hrobu u kostela sv. Ignáce, kde byly ve spodní vrstvě objeveny unikátní malby i s nápisy z poloviny 17. století z první etapy výstavby jezuitského kostela,“ připomíná Jaroslav Pachner, architekt města.

Za finanční podpory města byly uskutečněny i další rekonstrukce v městské památkové zóně. Byla opravena průčelí domů čp. 8, 9, 10 a 11 na náměstí 1. máje. Tam také probíhaly opravy domů čp. 7 s podporou evropské dotace a čp. 15 soukromých investorů.

„Město také představilo řadu akcí, které popularizují památkovou zónu a seznamují s historií Chomutova i regionu. Je to například konference COMOTOVIA, která probíhá nepřetržitě od roku 2002,“ vysvětluje Marie Heřmanová, tisková mluvčí města Chomutova.

To vše odbornou komisi přesvědčilo, aby městu Chomutov bylo uděleno v rámci Ústeckého kraje druhé místo, což jej nominovalo do celorepublikového kola.
Městská památková zóna byla v Chomutově vyhlášena již v roce 1992. Jedná se o historický střed města, který byl ve 14. století obklopen hradbami. Do zóny je zahrnuta i část původního Pražského předměstí se špitálním kostelem svatého Ducha a budova okresního soudu a hejtmanství z druhé poloviny 19. století. Jádro zóny představuje náměstí s řadou měšťanských domů s loubím, kostely Nanebevzetí Panny Marie, sv. Kateřiny a sv. Ignáce a rozsáhlý blok radnice, původně zámku a před tím řádové komendy. Na kostel sv. Ignáce navazuje bývalý jezuitský areál, který se do náměstí obrací renesančním kostelem, dnes galerie Špejchar. V areálu bývalé koleje je umístěna Chomutovská knihovna s kulturním a vzdělávacím střediskem, dvě galerie. V křídle bývalého jezuitského areálu s Hvězdářskou věží je umístěno Oblastní muzeum Chomutov.

zdroj: mesto-chomutov.cz / foto

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email