V Chomutově proběhlo mimořádné zastupitelstvo o spalovně odpadů

Kluby opozičních zastupitelů iniciovaly svolání mimořádného zastupitelstva, které dnes proběhlo v Chomutově. Vše se odehrálo na popud opozičních klubů PRO Chomutov a SPD s Podporou strany Právo, Respekt Odbornost (PRO). Někteří zastupitelé zjistili, že radní Chomutova za zavřenými dveřmi pustili v tichosti bez dalšího záměr o vybudování spalovny odpadů do dalšího procesu. Jednání za zavřenými dveřmi na radě města, které by se dotýkalo všech občanů Chomutova, může díky nečinnosti radních ovlivnit kvalitu života občanů Chomutova na dlouhé roky. Celá situace vzbuzuje spíš rozpaky s pachutí nedůvěry a dohadů. Mnozí občané by chtěli znát jasné vyjádření, jak se jimi volení politici zachovají. 

Proč se radní jasně nevyjádřili, proč nezařadili informaci na jednání zastupitelstva, aby se od počátku o všem vědělo?

Hnutí PRO Chomutov uvedlo, že město se nevyjádřilo, ale byly to právě radní, kteří se dál otázkou nezabývali a vzali informaci o chystajícím se projektu spalovny jen na vědomí, aniž by o všem informovali transparentně občany města.

“Svolali jsme zastupitelstvo, aby město řeklo, jestli chce spalovnu nebo ne. O našem návrhu se vůbec nehlasovalo. Vedení města a většina zastupitelů si vybralo variantu, že zřídí pracovní skupinu. Jako v seriálu Jistě, pane ministře – když nechceš, aby se něco vyřešilo, zřiď pracovní skupinu. Aspoň jsme problém spalovny vykopli a záměr se dostal mezi lidi. Dál budeme počínání města sledovat a bránit tomu, aby nám ve středu města kouřily komíny,” stojí na sociálních sítích místního hnutí.

Teplárna Actherm chce proměnit svůj podnik ve spalovnu odpadu s kapacitou 60 tisíc tun spáleného odpadu ročně. Přestože se město Chomutov mohlo k záměru vyjádřit, politické vedení neudělalo nic. „Se spalovnou zásadně nesouhlasíme. V teplárně se více jak tři roky netopí, z komínů se nekouří, využívá se teplo z Prunéřova. Teď začnou komíny znovu čoudit, to je nepřijatelné. Svoláme zastupitelstvo, aby město řeklo jasné ne,“ říká Marian Bystroń, předseda zastupitelů PRO Chomutov, druhé nejsilnější strany v zastupitelstvu.

Z Nového Severu vystoupil proti spalovně veřejně zastupitel Karel Lipman, který patří do současné koalice a také mezi odpůrce spalování odpadů v Chomutově.

“Chtěl bych poděkovat Karlu Lipmanovi za odvahu, kdy se jako koaliční zastupitel postavil jasně proti spalovně. Myslím si, že na tak závažnou otázku by mohlo odpovědět místní referendum. Souhlasíme s kolegy z PRO Chomutova, že spalovnu odpadů nechceme o podle toho budeme dál jednat ve prospěch občanů města,” uvedl za třetí nejsilnější klub SPD a PRO, JUDr. Jaroslav Kosán.

Radní se své odpovědnosti snažili zříct s tím, že rada města nemůže proces vzniku spalovny nijak ovlivnit, jak zmatečně uvedl náměstek David Dinda (Nový Sever). Dinda si nejspíš vůbec neuvědomil, že jako zastupitel města zastupuje občany, a nikoliv zájmy někoho jiného, a že tak vážné téma je věcí veřejnou a nikoliv radních, kteří za zavřenými dveřmi neudělali vůbec nic, a ani o takovém záměru zastupitele z opozice neinformovali.

Atmosféra by se dala na jednání zastupitelů doslova krájet. Je evidentní, že koaliční klika hnutí ANO a Nový Sever zřejmě neměla žádný zájem na tom, informovat občany o všem, co se týká spalování odpadů ve městě Chomutov. Radní přitom mají k dispozici mnoho nástrojů včetně vlastních médií placených daňovými poplatníky, ale i zde nepadla o tak vážné informaci a dopadech na občany města jediná informace.

Fakt, že předpokládaná roční kapacita 60 000 tun odpadu, spalována v nepřetržitém provozu (8 000 hod./rok) a jeho svážení z okresu Sokolov, K. Vary, Chomutov a dále ze Žatecka a Podbořanska 238 dní v roce, asi nebyl dostatečný důvod pro primátora Marka Hrabáče (ANO), Davida Dindu (Nový Sever) na Milana Märce (Nový Sever), aby o něm transparentně informovali občany města, kteří jim dali ve volbách svou důvěru.


HLASUJTE O SPALOVNĚ V CHOMUTOVĚ

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email