V Chomutově oslavili masopust

Masopust nebo také pod starším názvem fašank se nazývá slavnostní období od Vánoc do postní doby. Prvních oslav si užili  lidé už v sobotu 11. února ve skanzenu Stará Ves při chomutovském zooparku. Průvod maškar a veselá muzika ukončily  postní období, aby všichni oslavili toto období bohatou zábavou plnou jídla a pití.

„Naši masopustní veselici zahájilo předání klíče maškarnímu průvodu a symbolické (divadelní) zabití kohouta,“ uvedla pro pozvané novináře ředitelka zooparku Věra Fryčová.

Nechyběly ani tradiční pokrmy, které k masopustu patří, jako jsou jitrnice, prejt, klobásy a další pochutiny pro děti v podobě perníku. Svařák  pro dospělé, nebo něco tvrdšího na zahřátí.

V původním smyslu jde o „opuštění masa. Masopust pak představoval období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami. Během něj probíhaly taneční zábavy, zabijačky a také svatby. Vrcholí posledním čtvrtkem tohoto období, zvaným Tučný čtvrtek, spojeným se zabijačkou a hostinou. Poslední tři dny, tedy o masopustní neděli, v pondělí a úterý, které jsou zvány ostatky,  končiny, fašank či přímo masopust, se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy a končí taneční zábavou.

Chomutovský zoopark v posledních létech pod vedením ředitelky Fryčové zažívá jedno personální zemětřesení za druhým. Aktuálně to je hromadné ukončování dlouhodobých pronájmů boxů pro koně, kdy doslova přes vánoce, byly ukončeny smlouvy několika dlouhodobě platících klientů, kteří přinášeli statisíce korun do rozpočtu organizace. Vše nasvědčuje čistce nepohodlných osob, které si dovolili mít vlastní názor. Více v únorové tištěné verzi Chomutovek.

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email