Zaměstnanci jihokorejské továrny Nexen Tire u Žatce vstoupili do stávky

Stávka podle odborářů zcela zastaví provoz továrny na pneumatiky. Ve firmě pracuje 1100 lidí.

Zaměstnanci jihokorejské továrny Nexen Tire u Žatce na Lounsku zahájili dnes ráno neomezenou stávku, zjistila na místě ČTK. Cílem stávky je uzavření kolektivní smlouvy, v níž odbory žádají pro zaměstnance například zvýšení mezd. Stávka podle odborářů zcela zastaví provoz továrny na pneumatiky a způsobí denně firmě ztrátu 15 milionů korun. Ve firmě pracuje 1100 lidí. Odbory uvedly, že stávku podporuje většina zaměstnanců, aktivně se do ní zatím zapojilo přes 190 z nich.

Od rána do továrny přicházeli zaměstnanci, někteří na dotaz novinářů potvrdili, že se stávkou souhlasí. Někteří ČTK řekli, že dnes nemají směnu, chtějí však stávku podpořit svou přítomností. Zhruba v 8:15 vyšla z továrny skupina pracovníků v reflexních vestách, měli řehtačky a píšťalky. Předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo na dotaz ČTK uvedl, že každý den stávky, bude pro firmu znamenat ztrátu zhruba 15 milionů korun. Vedení firmy na dotazy ČTK dlouhodobě neodpovídá.

Odboráři v továrně před rokem vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Ke stávce přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami.

Společnost Nexen Tire vyrábí pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta. Firma s jihokorejským majitelem sídlí v Bítozevsi na Lounsku, v průmyslové zóně Triangle.

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email