I uprostřed noci teploměry ukážou deset nad nulou.

Teplé zimní počasí nejen v Čechách představuje pro mnohé chvíle překvapení  i zamyšlení.

Čerstvý jihozápadní vítr ve středočeských Dobřichovicích a v pražských Komořanech v sobotu vyhnal rtuť teploměru až na 18,2 °C, čímž padl dosavadní český silvestrovský rekord 16,3 °C z Hradce Králové z roku 1935, a do Javorníku na severu Olomouckého kraje v neděli v brzkých hodinách přinesl až 19,6 °C, a tak už neplatí, že českým novoročním rekordem je 15,7 °C z Kopist u jezera Most z roku 2022. Nový rok 2023 byl zároveň nejteplejším lednovým dnem v zaznamenané historii, doposud toto prvenství patřilo 29. lednu 2002, kdy v Ústí nad Labem (Vaňově) naměřili až 18,8 °C. Radši nemyslet na to, jakým teplotám budeme čelit za cca půl roku, když v samém začátku ledna skoro padla dvacítka.

Mimořádné horko, na zimní poměry, samozřejmě panovalo i v severozápadních Čechách. V Děčíně, Mostě, Ústí nad Labem a nejen tam na silvestra měli až 16 °C, tak jako v Žatci na Nový rok. Výjimečná byla i noc. Třeba Děčín krátce po půlnoci, v první hodině roku 2023, hlásil 15,3 °C, to znamená o 5 °C více než Palma de Mallorca nebo o 3 °C více než tuniský ostrov Džerba. V indickém Novém Dillí, kde ani v zimních měsících nemusí mít klid od třicítek (viz. 26. únor 2021 a maximum 32 °C), krátce po půlnoci zaznamenali 11 °C, takže o 4 °C méně než v Děčíně (a na některých dalších místech). Za zimou se nedalo vyrazit ani do hor. Příkladem na Klínovci na silvestra i Nový rok teplota neklesla pod 5 °C, respektive poletovala mezi 5 až 10 °C. Se sněhem je to momentálně velmi špatné, jak v Krušných horách, tak i v Beskydech, Jizerkách, Krkonoších apod. A ze sněhové chudoby se jen tak nedostaneme.

3. ledna: Převážně polojasno, od cca 15:00 spíše skoro jasno až jasno. Nejvyšší odpolední teploty okolo 5 až 9 °C.

4. ledna: Nad ránem se zatáhne a už neroztáhne. Mezi polednem a půlnocí nepřekvapí přeháňky, ve všech nadmořských výškách dešťové. Nejvyšší odpolední teploty okolo 5 až 9 °C, ve večerních a v nočních hodinách však až okolo 11 °C, nejnižší ranní teploty kolem 4 až 0 °C.

5. ledna: Velká oblačnost s dešťovými přeháňkami (všude), k tomu nejvyšší odpolední teploty okolo 6 až 10 °C a nejnižší ranní teploty kolem 9 až 5 °C.

O pravoslavných Vánocích (ve dnech 6. až 8. ledna) zřejmě do střední Evropy pronikne studený kontinentální vzduch od severovýchodu, ale podle všeho jen okrajově, přesněji řečeno jej pocítí vlastně jen Poláci, kde by i přes den mohlo být mezi -10 až -5 °C (na severovýchodě). V Česku zimní charakter počasí nehrozí přinejmenším do poloviny ledna, budeme-li brát v potaz i dlouhodobé výhledy. Holt žijeme v době teplé.

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email