Na Slovensku padla vláda

slovesky parlament22

Slovenský parlament vyslovil ve čtvrtek nedůvěru vládě premiéra Eduarda Hegera (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti OLaNO). Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 78 poslanců ve 150členném parlamentě.

Poslanci OLaNO před hlasování opustili jednací sál. Předseda strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík tvrdí, že ministr financí Igor Matovič (OLaNO) ve čtvrtek večer přišel k prezidentce Zuzaně Čaputové a podepsal demisi.

„V poslední chvíli si to rozmyslel a doslova vytrhl pracovníkovi prezidentské kanceláře svou demisi s tím, že si to rozmyslel,“ řekl Sulík.

„Doufám, že už nikdo nemá pochybnosti o tom, že je to psychiatrický pacient,“ okomentoval to šéf opoziční strany Směr-sociální demokracie Robert Fico.

Hegera nepodrželi ani někteří ještě donedávna vládní poslanci. Pro pád vlády hlasoval například Ján Krošlák, bývalý člen poslaneckého klubu vládního hnutí Jsme rodina předsedy parlamentu Borise Kollára.

Sulík v reakci na hlasování řekl, že strana SaS není pro předčasné volby a vidí tři možnosti. Dohodu v parlamentě o rekonstrukci vlády, úřednickou vládu nebo předčasné volby.

Sulík upozornil na to, že nedůvěru vládě vyslovili i tři koaliční poslanci. „To není normální. Sama opozice neměla na povolení vlády dostatek hlasů,“ dodal Sulík.

„Proukrajinská vláda? Nepřípustné“

„Rozhodl jsem se hlasovat pro pád vlády Igora Matoviče. Ano, Igora Matoviče, protože vláda Eduarda Hegera zde nikdy nebyla a Igor Matovič ani po svém odchodu z premiérského křesla nepřestal škodit této zemi,“ odůvodnil své hlasování Krošlák.

Nezařazená poslankyně Slavěna Vorobelová odůvodnila své hlasování pro pád vlády tím, že Heger ve své obhajobě řekl, že jeho vláda je proukrajinská a proevropská.

„Je to pro mě nepřípustné,“ uvedla poslankyně, která v parlamentě nahradila odsouzeného Mariana Kotlebu.

Matovičovo hnutí OLaNO zvítězilo ve volbách v roce 2020 a předseda hnutí se stal premiérem.

V roce 2021 však pod tlakem odstoupil, stal se ministrem financí a do čela vlády se postavil Heger. Letos v září opustila čtyřkoalici strana Svoboda a Solidarita a Hegerova vláda se stala menšinovou.

Možné scénáře

Prezidentka Zuzana Čaputová podle čtvrtečního oznámení prezidentské kanceláře v pátek ve 13:30 Hegerovu vládu odvolá a pověří ji výkonem funkce s omezenými pravomocemi. Slovenská ústava nestanovuje žádné časové ohraničení pro vládu v demisi.

Teoreticky by se v parlamentě mohla sestavit nová většina, nebo by hlava státu mohla jmenovat úřednickou vládu.

Proti úřednické vládě se však vyslovila opozice i koalice, takže se mezi poslanci asi najde 90 hlasů potřebných pro vyhlášení předčasných voleb. Předseda parlamentu Boris Kollár předpokládá, že by se mohly konat v květnu nebo v červnu 2023.

Předseda opoziční strany Hlas-sociální demokracie Peter Pellegrini označil pád vlády za nejhezčí dárek Slovákům pod vánoční stromeček. „Padla zlá a neschopná vláda,“ uvedl Pellegrini na sociální síti. Vyslovil se jednoznačně pro předčasné volby.

zdroj: novinky.cz

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.