Ekonomka: Vláda lhala už od počátku. Za díru v rozpočtu nemůže válka, ale přístup k daním

Ilona svihlikova

Podle Švihlíkové, někdejší jedničky Strany Práv Občanů Zemanovci na Vysočině ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2013, sahají příčiny současných problémů několik let zpět. „Ten strukturální deficit vznikl už předtím. A co je na tom ještě závažnější je to, že některé strany této vládní koalice se na tom dost zasloužili. Vzpomeňme, co vše se tedy odehrálo za covidové doby, kdy se začalo hmatat do těch příjmů,“ pokračovala ekonomka.

Snižování výdajů
Stejného názoru je i Bartoň. „Pokud chceme odkovidovadět rozpočet, tak bychom měli sledovat cestu, kterou jsme se sem dostali,“ vysvětloval ekonom. „Ty stomiliardové deficity byly z větší části způsobené nárůstem výdajů a snížením příjmů,“ dodal Bartoň.

Pokud se současným stavem veřejných financí vláda nic neudělá, vystavuje dle expertů státní rozpočet do budoucna zásadním problémům. „Jakmile se nic nepodnikne, takovéto výdaje se zafixují na nekonečno, a pak už je nepůjde vrátit,“ uzavřel Bartoň.

Celou debatu ekonomů nejen o státním rozpočtu, ale i o aktuálních cenách energií nebo potravin, můžete zhlédnout v úvodním videu tohoto článku.

zdroj: cnn.iprima.cz

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email