Chomutov má dvojkoalici složenou z ANO a Nového severu

Chomutovská klika koaličních politiků přitvrdila. Vyjednavači soustředili nejspíš jen politickou moc, protože nereflektovli výsledky voleb a vyjednali si většinu na stávajícím půdorysu současné koalici opředené klientelistickými skupinami. Aktuálně se politická moc v Chomutově soustředí pouze do dvou politických subjektů.  S dalšími subjekty se staronoví politici o spolupráci ani pro formu skoro nebavili.

Mohou staronoví papaláši s máslem na zlepšit život občanů Chomutova? 

V Chomutově město povede hnutí ANO opět s Novým severem. Odpadl jejich koaliční partner, kterým byla KSČM. Politické funkce obsadí současní nejvyšší představitelé města, primátor Marek Hrabáč (ANO) a náměstci primátora David Dinda a Milan Märc z Nového severu. Zřejmě zůstane vše po staru i přes to, že Nový Sever vevolbách propadl, takže staronová politická parta pojede dál. Mnozí politici z Nového Severu jsou dlouhodobě napojení na městské penězovody, které přímo nebo nepřímo ovládají. Bohužel podle posledních informací budou kauzy Nového Severu spíš dál přibývat (redakce má k dispozici další materiály, které se aktuálně ověřují a brzy vyjde najevo, jak si práci pro občany města vykládají politici z Nového Severu).  

Zvyk je železná košile, osm let je už vážný vztah, který nemusí být bez poskvrny.

“Pro nás to byl logický výsledek, i když vyjednávání bylo náročné,” uvedl primátor Hrabáč. “Poprvé jsme byli poměrně blízko také dohodě s PRO Chomutovem a případné trojkoalici. Bylo to téměř na spadnutí. Nakonec jsme ale šli touto pro nás možná jednodušší cestou, kdy jsme na sebe s Novým severem zvyklí – v koalici jsme už dvě volební období,” doplnil pro denik.cz.

Mediální fraška pro voliče, zní z PRO Chomutova.

Údajně se v průběhu povolebního vyjednávání rýsovala koaliční spolupráce s PRO Chomutovem, ale její lídr Marian Bystroň tuto informaci odmítl s tím, že ANO o ní vážně nevyjednávalo. Měli prý jen jediné setkání a znovu už jsme se nepotkali.

Nový Sever tentokrát ve volbách propadl, občané rozhodli jinak, ale politické námluvy se nekonaly. Ani druhý PRO Chomutov, ale ani podle třetího na pásce se stará politická parta neobtěžovala jednat s SPD s podporou strany Právo, Respekt, Odbornost (PRO).

„Čekali jsme, že nás někdo vyzve alespoň k jednání a seznámení. Považoval bych to za elementární slušnost vůči voličům. Ale zjistili jsme až z médií, že staří známí si padli asi už dávno kolem krku a bez ohledu na výsledky voleb upekli hned koalici. To vše proběhlo v tichosti, aniž by se potkali se všemi subjekty, které budou další čtyři roky pracovat pro občany v zastupitelstvu města Chomutova. Považuji to za skutečně špatný začátek a zároveň to vnímám tak, že chomutovská koaliční parta pojede dál ve starých kolejích bez ohledu na výsledky voleb. Vnímám to od samého počátku jako podvod na voliče, kteří rozdali karty jinak a chtěli na radnici změnu. Když se první hnutí ANO hned spojilo až se čtvrtým Novým Severem, aniž by si vyslechlo nabídku ke spolupráci od druhého a třetího subjektu je mi jasné, že je vůle chomutovských občanů moc nové koaliční politiky nezajímala,“ uvedl Zdeněk Vaňkát (SPD).

Koaliční dohodu prý hnutí ANO a Nový sever už dávno podepsaly. Podle ní mají v radě zasedat zástupci obou stran v poměru sedm pro hnutí ANO a čtyři pro Nový sever.

„Rád bych poděkoval našim voličům za důvěru. Budeme konstruktivní opozicí, která nebude jen alibisticky kritizovat. Chceme ukázat, že máme lepší program pro občany Chomutova, ale budeme i bojovat proti klientelismu a korupci, o které se v Chomutově šušká na každém rohu. Máme dobrý tým a slušné lidi, abychom ukázali, že politika se dá v Chomutově dělat lépe než doposud“ doplnil Zdeněk Vaňkát.


Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email