V Chomutově byla ustanovena koalice, stranová parta pokračuje dál.

Kdo by očekával, že nová koalice v Chomutově bude reflektovat na výsledky voleb nejspíš by se hluboce zmýlil. Volby jasně vyhrálo hnutí ANO, ale na zastupitelstvu města neuzavřelo koalici s druhým na pásce, sdružením PRO Chomutov, ani se třetí stranou SDP, ale s propadlíkem letošních voleb a bývalým koaličním partnerem, kterým byl Nový Sever s povolební bramborovou medailí.

Jako první byl opět zvolen jinak neviditelný primátor Marek Hrabáč (ANO), prvním náměstkem zvolila koalice Davida Dindu  a dalším náměstkem se stal  Milan Märc (oba Nový Sever).

Koaliční projekt, který si před volbami vysloužil trestní oznámení, který aktuálně prověřují orgány činné v trestním řízení, jede po ustavujícím zastupitelstvu vesele dál s tou výjimkou, že z něj vypadla KSČM. Komunisté ve volbách ztratili jeden mandát a v novém zastupitelstvu obsadill už jen pouhé dva mandáty.

Nově ustanovená koalice suverénně pokračuje dál s těsnou většinou  18 hlasů na půdorysu hnutí ANO 2011, které získalo 13 mandátů (posílilo o 2 mandáty) a Novým Severem s 5 mandáty ( s propadem 2 mandáty).

Je jasné, že povolební složení koalice v Chomutově rozhodně neodpovídá tomu, jak voliči rozhodli ve volbách, ale spíše jen navazuje na veřejně kritizovaný model, založený na osobních vazbách, kontaktech a vztazích, které se vytvořily v minulé koalici a drží pohromadě současné vedení města, které nereflektuje výsledky voleb v pořadí, jak rozhodli občané Chomutova ve volbách.

I přes konstruktivní návrh zastupitelů si těsná koaliční většina bez problémů odhlasovala opět historicky nejdražší model vládnutí, a to schválením jedenácti členné rady města. Je zcela zřejmé, že zastupitelé z hnutí ANO 2011 a Nový Sever si velice dobře hned po volbách osvojili politickou aroganci moci a hned od samotného začátku ukázali, kdo je po volbách v Chomutově pánem. To vše bez jakékoli sebereflexe na vůli voličů.

Možná proto nebyl akceptován ani konstruktivní návrh dvou zastupitelů na devět členů rady. Dvoukoalice si na sílu  se odhlasovala okatě připravený, nejdražší model, kdy členů rady města je jedenáct, což je naprosté maximum, které připouští zákon.

Konstruktivní kritika zastupitelů spočívala v tom, že pouzí dva partneři už nepotřebují, tak obsáhlou radu města, ale i to bez mrknutí oka hlasovací většina smetla okamžitě ze stolu.

Nehorší ránu ve volbách dostal Nový Sever, který spadl v důvěře voličů ze sedmi na pět mandátů. I přes jasné volební fiasko bude Nový Sever dál tvořit koalici s hnutím ANO.

Paradoxně nejvíce z povolebního jednání, které se podle mnoha zástupců politických subjektů jevilo jen jako politická fraška, vytěžil Nový Sever z nejhorším volebním výsledkem v porovnání s minulými volbami. Asi úplně nejhůř z politiků dopadl zastupiteli a občany neoblíbený Milan Štefanov (Nový Sever), který propadl ze čtvrté příčky a do zastupitelstva se už nedostal.  I přes to, že Štefanov čelí kritice mnoha zastupitelů, tak ho nová koaliční většina prosadila s přehledem opět do finančního výboru města.

Jednoznačným skokanem letošních voleb se stalo SPD s podporou strany PRO, které získalo ve volbách od voličů pět mandátu a stalo se třetí stranou v pořadí za hnutím ANO a slepencem PRO Chomutov složeného z TOP 09, KDU ČSL a dalších subjektů. Jako nováček si SPD a PRO hned vysloužilo při ustavujícím zastupitelstvu stopku, protože nemá žádného zástupce ve Finančním výboru zastupitelstva.

„Zastupitelé za SPD a stranu Právo, Respekt, Odbornost (PRO) budou na výbory aktivně docházet, ale kromě toho, že nedostanou na rozdíl od svých kolegů žádné náhrady a budou docházet na jednání výborů ve volném čase, tak navíc nebudou smět ani hlasovat. Vnímám to jako ukázku arogance moci, která náš klub ještě více spojuje. Děkujeme občanům Chomutova, budeme pracovat i za podmínek, které nám upírají plnohodnotnou účast v orgánech města o proti těm, kteří se volbách měli daleko slabší výsledky než my, uvedl Zdeněk Vaňkát, předseda klubu zastupitelů (SDP a PRO).

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email