Chomutovská skládka může vyrábět občanům mnoho levné elektřiny

Je to už několik let, kdy se chomutovští radní shodli na tom, že budou muset vyřešit otázku, co bude se skládkou odpadů po jejím uzavření. Rozhodnutí odborníků znělo jasně. Městská skládka bude sloužit jako budoucí zdroj výroby energie. Odborní už neřekli komu výhodná investice bude sloužit. Dá se předpokládat, že pro politiky budou občané města na prvním místě.

Řešení skládky je důležité už jen proto, že zde dochází k řízenému odvětrávání plynů tvořícího se z tlejícího odpadu, který je možné jímat a po úpravě dále využít k výrobě tepla a elektrické energie. Navíc plocha několika desítek tisíc metrů je výhodná pro umístění rozsáhlé fotovoltaické elektrárny, kterou by jistě město umělo efektivně využít, už jen v rámci vlastního majetku nebo pro spotřebu občanů města za výhodné ceny.

V případě získání dotací s ohledem na dlouhodobé plánování města, které strategicky počítá s využitím městského majetku se jeví případné využití městské skládky jako perspektivní projekt pro občany města jako konzumenty energií získaných výrobou z vlastních zdrojů za nákladové ceny.

V nejbližší době budou chomutovští politici v koaličním semknutí hnutí ANO2011 a Nový Sever rozhodovat o tom,  jak co nejvýhodněji naloží s produktivní investicí, která by měl být jednoznačně velkým přínosem nejen pro městskou pokladnu, ale především ve prospěch občanů Chomutova, kteří zvolili politiky proto, aby s nejlepšími úmysly zastupovali jejich zájmy.

Plocha celé skládky je okolo dvaceti hektarů, a to je zajímavá investice, která se s podporou dotací musí městu nejen vyplatit, ale také může být do budoucna významným ekonomickým přínosem pro pokladnu města.

Aktuálně se politici budou zabývat nejspíš jakou právní formu zvolí. Jednou variantou je založení nové městské společnosti, které bude stoprocentně vlastněná městem, aby ani jediná veřejná koruna pro občany města nevyšla nazmar, ale existují i méně výhodné varianty, jako pronájem soukromým podnikatelům (Novoseverští solární baroni) nebo prodej, který by nejspíš byl pro město přinejmenším o něco více nevýhodný, než jiný druh dočasného zcizení ve prospěch třetích osob.

Nakládáni s majetkem města měl doposud na starosti současný „neviditelný primátor“ Marek Hrabáč s hnutí ANO, který několik měsíců dluží redakci odpovědi jak na otázky týkající se hospodaření s majetkem, tak otázky spojené s kontraverzními prodeji městského majetku, o kterých jsme informovali.


 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email