„VE VLNÁCH IMAGINACE“ výstava v Galerii Špejchar v Chomutově,

Galerie Špejchar v Chomutově pořádá výstavu dvou známých českých výtvarníků Ivana Bukovského a Pavla Janouškovce. Ve velkorysém prostoru galerie, která plně využívá objektu bývalého jezuitského kostela, představí tito autoři svoji tvorbu posledních let.
Název výstavy „Ve vlnách imaginace“ se snaží navodit atmosféru celé výstavy. Přestože náměty výtvarných děl obou autorů, kteří prezentující současné moderní umění, jsou odlišné, spojuje je určitá linie imaginace, která vyvolává v divákovi potřebu se nad samotným dílem zastavit a nechat se v myšlenkách unést do určitého děje, který v nás dílo vyvolává. Navozuje nám nutkavou potřebu se s dějem seznámit a pochopit ho, což pro některé diváky může být i iritující, ale i zároveň fascinující.

Výtvarná díla Ivana Bukovského jsou postavena především na figurálních aspektech, nicméně postavy jsou víc posunuty k abstrakci. Pastózně namalované figury malíř stylizuje, někdy se jejich tvary rozpíjejí až do amorfnosti. Přízračným tématem jsou jakási obětiště s naznačeným trupem nebo jen nedefinovatelnými organickými útvary shodné barevnosti, evokující kusy masa. Usiluje navození jednoho pozoruhodného momentu neustále přítomného v dějinách hmotné a výtvarné tvorby, kterým je hledání tvaru pro jevy a skutečnosti, jež přesahují standardní lidskou zkušenost.

Tvorba Pavla Janouškovce je v současné době především inspirována přírodou, která je pro autora neutuchajícím zdrojem inspirace. Intenzivní kontakt s přírodou mu umožňuje demonstrativně vytvářet a zpracovávat svůj vlastní obraz myšlenek v barevné plochy, tvary a struktury. Barva se tak stává nedílným nositelem významu jeho děl a je opodstatněná ve své plošné výstavbě krajiny.

Domnívám se, že téměř každý návštěvník si zde najde svůj obraz, který ho uchvátí, bude fascinovat či provokovat a zároveň poskytne i příjemný prostor k zamyšlení.

Mgr. & Mgr. Petra Caf Janouškovcová
Kurátorka výstavy

Výstava trvá od 15.9. do 27.10. 2022

 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email