Začala houbařská sezona, mohl byste doporučit kam vyrazit v okolí Chomutova?

Houbařská sezóna je symbolem podzimního období a procházek spojených s touto zálibou, která má v Česku letitou tradici. Každý druhý Čech má někde doma katalog hub, nebo se těší alespoň jednou ročně na oblíbenou specialitu, kterou si připraví z vlastních hub, který si v lese sám nasbírá.

Na Chomutovsku ještě sezóna nezačala, letní sucha a vedra značně zdevastovala lesy, deštík koncem srpna to nezachrání. Přesto v některých horských oblastech, kde jsou lesy mechaté, by se mohlo něco najít. Na několik otázek odpovídá mykolog a bylinkář PaedDr Jiřího Roth – kandidát hnutí Správná volba PRO Zdraví a Sport.

Jaké houby může průměrný houbař bez rozpaků sbírat koncem léta a začátkem podzimu?

Jaké? Jedině jedlé a pokud se ptáme na které, tak hřibovité, případně muchomůrku růžovku. Další druhy, pečárky, strmělky a čirůvky nechte odborníkům.

 

Kde jsou v okolí Chomutova v Krušných horách dobrá místa, kam se vyplatí vyrážet na houby?

Například Bezručovo údolí a okolí Partyzánu, kde jsou většinou smíšené lesy. Pokud se týká podhoří, tam jsou většinou smrčiny, kde najdete spíš  houby hřibovité. 

 

Jste známý bylinkář, mohl byste nám doporučit, které bylinky se k houbám hodí?

Samozřejmě koření- kmín, pepř, čili, majoránka, řebříček, šalvěj.

 

A na závěr jednu důvěrnější otázku, máte nějaký oblíbený recept?

Nejraději dělám guláš, ze všech hub, co najdu. Hřibovité ve smaženici nebo do guláše nemiluji, protože po rozvaření je jídlo mazlavé a to mi nechutná, do guláše přidávám hodně zeleniny.

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.