Pomůže Chomutov svým občanům s rostoucími životními náklady?

Inflace láme rekordy a je nejvyšší v historii samostatné České republiky.  Lidem klesají reálné mzdy a vláda ČR se pokouší, stejně jako ostatní evropské vlády zmírnit dopady na ty nejzranitelnější. Ceny benzínu a nafty atakují padesát korun za litr. Ceny elektrické energie a plynu rostou násobně a následující zima bude pro mnoho českých občanů kritická. Hodně lidí po skončení fixace nezaplatí hypotéky a přijdou o své bydlení.

Může v této situaci pomoc obec, naše město Chomutov, které se tradičně umísťuje na spodních příčkách žebříčků kvality života?

Myslím, že ano, a právě komunální volby v září mohou být skutečně zlomové. Město totiž do značné míry určuje životní náklady svých obyvatel.

Přímým způsobem a rozhodnutím zastupitelstva města jsou to daň z nemovitosti a poplatky za odpady. Těmto platbám se nikdo nevyhne a například pro čtyřčlennou rodinu v třípokojovém bytě přestavují roční výdaje 4978,- Kč (3200,- za odpady a 1728,- daň z nemovitosti za 80 m2 byt. Dále zde máme poplatky za každého psa 1500,- Kč.

Další zátěž pro rodiny jsou platby za školní obědy, školkovné u menších dětí, cena kroužků či poplatky ve sportovních klubech.

Toto již představuje významnou část rozpočtu a v současné době musí každá rodina zvážit, zda si to může dovolit. A není to jen o sociálně slabých, ale zasahuje to čím dál větší část rodin.  Příští zastupitelstvo musí dát na misky vah kvalitu života svých občanů a zbytnost některých investic. Opravdu knihovna přemístěná ze současné budovy jezuitské koleje do bývalých lázní stojí za stovky milionů. Nebylo by efektivnější lázně obnovit? To opravdu chceme ze současné historické knihovny vytvořit další prázdný dům, který bude dále zatěžovat městské výdaje stejně jako před čtyřmi lety městem koupený a dodnes chátrající dům v Chelčického ulici.

Nepomohou jim spíše dotace města na školy v přírodě, výrazné snížení plateb za obědy či nízké ceny měsíčních jízdenek v MHD? Skutečně chceme vybírat tak vysoké poplatky za odpady tak vysokou daň z nemovitosti?

Další zátěž pro rodiny představuje nákup školních pomůcek, kdy by město mělo vybavit školy sešity a pomůckami, které by hromadně určitě dokázalo nakoupit natolik výhodně, že by i při nevelkých nákladech ušetřilo rodinám značné výdaje.

Nové vedení města musí pomoc svým občanům překonat současnou drahotu a posunout Chomutov v žebříčku měst kde se dobře žije mezi ta úspěšná. Každá koruna vydaná z rozpočtu města musí sledovat tento cíl.

Není důležité, jestli se jedná o Babišovu, Fialovu nebo Hrabáčovu drahotu, ale zda s tím zvolení zastupitelé budou ochotni a schopni něco udělat. A o tom budou následující komunální volby.

Naše hnutí má program a řešení, jak pomoct Chomutovákům s rostoucími životními náklady.

Ing. Miloň Houda

Kandidát Hnutí Správná volba pro Zdraví a Sport

do komunálních voleb ve městě Chomutově

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email