Nad Hřenskem se rozhořelo skryté ohnisko. Na pomoc znovu dorazí letadla z Itálie

V Národním parku České Švýcarsko nadále zasahuje na tisíc hasičů. Požářiště se jim už podařilo zmenšit zhruba na 440 hektarů. Stále se ale rozhořívají ohniska například u Pravčické brány, nebo na vrchu Bouřňák. Jedno ze skrytých ohnisek se ráno také rozhořelo v oblasti nad Hřenskem, oznámil mluvčí hasičů Martin Kavka. Na letiště Vodochody kolem poledne dorazí letadla Canadair z Itálie, která pomáhala hasit požár před týdnem.

„Požádali jsme o pomoc a Itálie nám opět letadla nabídla,“ uvedl Kavka. Kdy se letouny, které dokážou nabírat vodu z vodní hladiny, zapojí do hasebních prací, zatím Kavka neoznámil. Každé letadlo může nabrat až šest tisíc litrů vody.

Ohnisko nad Hřenskem se zatím podle posledních informací nepodařilo uhasit. „Je ale víceméně pod kontrolou,“ informovala redaktorka ČT Kateřina Trnková. Už během noci podle ní hasiči věděli, že se v dané části nachází problematické ohnisko. „Jde o plamenné hoření. S tím se v posledních dnech hasiči už nesetkávali. Ohniska v poslední době spočívala v rozžhavených uhlících a intenzivně rozžhavené půdě,“ podotýká Trnková.

Přes noc hasiči přeskupili síly a prostředky blíž k místům, kde se ohniska objevují. Redaktorka ČT Marie Drahoňovská uvedla, že hasiči v pátek v půl šesté ráno vyslali nad České Švýcarsko drony s termovizí, které zjišťují, jak se situace přes noc vyvinula a kde jsou skrytá ohniska, aby tam mohli navigovat vrtulníky a letadla.

V pátek chtějí hasiči pokračovat ve stejné strategii jako ve čtvrtek a hasit ohniska v takzvaných vláčcích, kdy shazují vodu rychle po sobě na stejné místo. „Stále ale řeší problém, jak dostat do nepřístupného terénu vodu,“ řekla Drahoňovská. Do míst chtějí proto umístit nádrže, aby to hasiči i vrtulníky měli k vodě co nejblíže.

Už ve čtvrtek se hasiči měli slaňovat u těžko přístupného terénu u Pravčické brány, aby tam prosekali prostor pro umístění nádrže. „To se ale nepodařilo, protože vrtulníky podněcovaly k ohni další ohniska požáru. Z toho důvodu se tam hasiči budou v pátek vracet po zemi,“ sdělila redaktorka. Místo je problematické i kvůli množství keřů. „Oheň se často skrývá i v prasklinách skal,“ dodala.

Zásah ale hasičům komplikují vysoké teploty. Záchranáři se musejí častěji střídat, proto jich je v Českém Švýcarsku dál zhruba tisíc. Podle meteorologů se mají teploty v pátek vyšplhat až k 31 stupňům. Odpoledne a večer očekávají ojedinělý výskyt bouřek doprovázených kroupami či nárazovým větrem.

zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email