Želvy v chomutovském zooparku budou již brzy v novém prostředí, budou mít i velké jezírko

V chomutovském zooparku je v současné době velice rušno. U pavilonu plazů a obojživelníků totiž probíhají rozsáhlé stavební úpravy venkovních terárií. To především z důvodu většího pohodlí pro zvířata. Pro návštěvníky bude prohlídka pavilonu mnohem atraktivnější než doposud. Hlavní částí stavby bude volně průchozí široký tunel, na konci stočený a rozšířený o vodní kaskády a velké jezírko pro želvy bahenní. V podstatě tak vznikne nová venkovní atrakce se středomořskou atmosférou. 

„Dosavadní venkovní expozice sice chovu stále vyhovovaly, ale nebyly už příliš atraktivní a z technického hlediska měly do ideálu také daleko,“ vysvětluje původ myšlenky na renovaci terárií ředitelka zooparku Věra Fryčová. 

Návrh nové podoby venkovního prostoru zpracoval architekt Ing. Jiří Gábriš, který přestavoval podobnou expozici například i v plzeňské zoo. Chomutovská terária budou zastřešená volně průchozím širokým tunelem, který bude rozšířený do zaoblené části pro želvy bahenní. „Tunel jednak zajistí, že se návštěvníkům nebudou lesknout skla terárií, a také by se díky zastínění neměly tolik přehřívat vodní nádrže v expozicích,“ doplňuje architekt. 

Rovněž vnitřek terárií dostane atraktivnější podobu, bude zde více místa pro zeleň i vodní plochu. Na střeše tunelu budou navíc umístěné rostliny, které zastíní pohled na fádní plechovou střechu pavilonu. Počítá se i s drobnějšími technickými úpravami, které zjednoduší práci chovatelům, například při zakrývání terárií na zimu. Je dokonce možné, že díky úpravám budou moci hadi a želvy zimovat přímo v expozicích. 

Po dokončení stavby se do terárií vrátí stejné druhy, které v nich byly k vidění doteď. Tedy zmije obecná, suchozemské želvy a zmiňované želvy bahenní. Jejich velké a zhruba metr hluboké jezírko bude asi nejatraktivnější novinkou uvnitř expozic. „Navíc větší vodní plocha je i pro samotné želvy vždycky dobře,“ dodává k tomu ředitelka Fryčová. 

Nová podoba venkovní části terária by měla být hotová do konce září. 

 

 

Foto: Zoopark / Pavlína Skopová 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email