Další mladí Piráti vyráží směr Finsko, slavný Jokerit zaujala dvojčata Badinkova

Přestože místní klub prošel turbulentním obdobím, které poslalo seniorský hokej do nejnižší možné soutěže, práce s mládeží je v pirátské organizaci stále na velmi dobré úrovni. Důkazem budiž jména odchovanců, kteří se i nadále dostávají do reprezentačních výběrů a v posledních letech míří nejčastěji do finských soutěží. Nejčerstvějšími odchody jsou dvojčata Badinkova, která budou v příští sezóně hájit barvy slavného Jokeritu Helsinky. 

 V posledních letech zamířili do Skandinávie odchovanci Stanislav Vrhel, který strávil téměř dvě sezóny v Lahti a zahrál si nejvyšší soutěž dospělých, Josef Koláček, jenž nastupoval v Turku v nejvyšší juniorské soutěži za tamní TUTO, Vojtěch Husinecký, jehož služeb využívaly mládežnické týmy slavné Tappary Tampere a který nyní podle všeho vyrazí do kanadské juniorské WHL, nebo Štěpán Němec, jenž sbíral zkušenosti v mládeži Jukuritu z Mikkeli. 

 Všichni prošli také českými národními týmy svých kategorií, což platí rovněž o dvojčatech Badinkových. Obránce Dominik i útočník Daniel by se v českých soutěžích posunuli mezi juniory, jenže v Chomutově by hráli jen druhou nejvyšší soutěž své kategorie, tudíž byl jejich odchod v podstatě nevyhnutelný, neboť oba budou bojovat o světový šampionát osmnáctiletých. 

 „Kluci nám samozřejmě budou chybět, protože v závěru předešlé sezóny za juniory už nastupovali a patří k rozdílovým hráčům, které bychom v juniorce potřebovali, ale jsou to reprezentanti, pro které by druhá nejvyšší soutěž juniorů nebyla dostačující, aby si místo v národním týmu udrželi. Ani druhá liga mužů nemá pro reprezentační trenéry takový zvuk, aby absenci extraligy juniorů nahradila,“ přibližuje šéf chomutovské mládeže Petr Jíra, jehož slova potvrzuje Dominik Badinka. „Sestup juniorů byl asi nejpádnější argument pro odchod. Kdyby tu byla extraliga juniorů, určitě bychom víc přemýšleli nad tím, že zůstaneme doma,“ shrnuje za oba mladíky. 

 Ti nakonec míří do helsinského Jokeritu, za nějž v kategorii do dvaceti let, kde budou působit, naposledy nastupovalo pět hráčů, kteří prošli posledním draftem do NHL. Patřil mezi ně i český útočník Jaroslav Chmelař, jehož si vybrali New York Rangers. 

 Nejvýše byl vybrán kapitán Samu Salminen, na něhož ukázali New Jersey Devils, ve třetím kole přišli na řadu také obránce Kasper Kulonummi (Nashville) a útočník Miko Matikka (Arizona). Chomutovští odchovanci se stávají členy tamní akademie se vším, co k tomu náleží. „Ve Švédsku se jednání táhla, tak jsme přes agenta začali řešit Finsko. Jokerit nás chtěl hned a jednal nejrychleji,“ popisuje Daniel Badinka. „Navíc je to v hokeji pojem,“ doplňuje s úsměvem jeho dvojče Dominik. 

 Odchod odchovanců do věhlasného klubu vnímá šéf mládeže logicky poněkud rozporuplně, přestože si uvědomuje, že je jedná o více než dobrou vizitku práce místních mládežnických trenérů. „Jako šéf chomutovské mládeže bych byl raději, kdybychom hráli nejvyšší soutěž juniorů a kluci mohli zůstat, na druhou stranu každý případný úspěch našich odchovanců v kvalitních evropských soutěžích je pro naši práci s mládeží dobrá reklama. Kluky budeme sledovat a uvidíme, jak se jim bude dařit,“ reaguje Petr Jíra. 

 Podle hlavního kouče juniorů má odchod do zahraničí ve srovnání s přesunem v rámci České republiky i další výhodu. „Zůstávají nám práva obou kluků, takže se vzestupem seniorského hokeje by nám v budoucnu mohli případně pomoct,“ vysvětluje. Oba už navíc za áčko nastoupili. Dominik Badinka odehrál tři zápasy základní části krajské ligy (2+1) a v play-off byl i přes zranění nejproduktivnějším bekem týmu (1+4). Útočník Daniel Badinka měl v dlouhodobé části průměr dva body na utkání, když ve třech startech dvakrát skóroval a přidal čtyři asistence. Navíc vystřídal na pozici nejmladšího střelce v historii áčka Jakuba Lauka, neboť skóroval v 16 letech a 15 dnech. 

 Junioři Jokeritu se v posledním odehraném ročníku probojovali do čtvrtfinále nejvyšší soutěže, kde vypadli, klub však nebude mít po odchodu z KHL v nadcházejícím ročníku seniorský tým. „Kluci jsou ročník 2005, takže vlastně budou hrát ve Finsku o kategorii výš. Možná je to i výhoda, protože se budou soustředit jen na svůj tým a nebudou zbytečně koukat nahoru,“ domnívá se Petr Jíra směrem k absenci mužstva dospělých. „Nás to od dohody s Jokeritem neodrazovalo. Draft se nás bude týkat až za dva roky, protože jsme pozdní 2005, takže to bereme spíš i jako boj o místo v týmu pro Liigu 2023/2024,“ hlásí Dominik Badinka. 

 Mladí hokejisté budou dalšími vyslanci chomutovského hokeje v zemi tisíce jezer, ovšem Piráty budou sledovat i nadále. „Vždycky budeme vzpomínat v dobrém, protože jsme tu s hokejem začínali a měli jsme parádní servis včetně trenérů. Klub nám bude chybět, ale ve volném čase se určitě podíváme, co je nového a jak se týmům daří,“ uzavírá Daniel Badinka za oba. 

zdroj:www.piratichomutov.cz

 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.