O přiblížení vlakového nádraží v Chomutově blíž ke středu města by měl stát rozhodnout v létě

O možnosti stěhování vlakového nádraží v Chomutově blíže ke středu města se Správa železnic poprvé zmínila v roce 2019. Nové nádraží by mělo vzniknout poblíž toho autobusového. Na pozemcích, které vlastní nebo mají v pronájmu firmy a soukromí podnikatelé. Ti tak žijí už tři roky v nejistotě, jestli zůstanou na svých místech, nebo jestli se budou muset stěhovat. Nemohou žádat o dotace vázané na udržitelnost, obávají se investovat do svých sídel. 

„Rozhodl jsem se prostě, že budu po třech letech ničeho do baráku investovat a v tu chvíli, kdy se ukáže, že se tady něco začne realizovat, tak to bude mít stát o to dražší,“ říká rozzlobeně prodejce automobilů a majitel autoservisu v Chomutově Jan Nagy. 

Vlastní několik budov na místě, kde by mohlo vzniknout nové chomutovské nádraží. Tři roky čekal s opravami svých objektů. Doteď neví, jestli se bude muset stěhovat, nebo ne. 

„Bez ohledu na to, jestli to ten stát koupí, nebo ne, my fungujeme dál – musíme, protože tady se nic neděje. Se mnou jako s majitelem zatím prakticky nikdo pořádně nejednal,“ dodává Nagy. 

Jiní podnikatelé s médii komunikovat nechtějí. Tři roky v nejistotě přinášející mimo jiné omezení v získání dotací, už za ně totiž řeší právníci. Své si od majitelů provozoven v oblasti možného budoucího nádraží vyslechlo i vedení města. „Nemají úplně jistou budoucnost. Nevědí, jestli v tom místě dál budou, nebo nebudou,“ rozumí jejich argumentům náměstek chomutovského primátora David Dinda z hnutí Nový Sever. 

 Chomutovu stejně jako dotčeným podnikatelům tak zbývá jediné, čekat a věřit. O přemístění železniční stanice rozhodne ministerstvo dopravy. 

Správa železnic na záměru pracuje, říká mluvčí společnosti Nela Friebová: „Správa železnic momentálně zpracovává připomínky k záměru projektu rekonstrukce stanice v Chomutově,“ uvedla. 

Rozhodující slovo ale bude mít ministerstvo dopravy. „Předložení na centrální komisi ministerstva dopravy ke schválení očekáváme během letošního léta,“ dodává za Správu železnic mluvčí Nela Friebová. 

Tomu, že v létě padne rozhodnutí a následně začne Správa železnic s dotčenými majiteli firem a nájemci pozemků jednat, ale Českým rozhlasem oslovení podnikatelé moc nevěří. 

 

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.