Zhruba za měsíc bude mít oslík Bony ve výběhu dámskou společnost

Chomutovský zoopark získal od soukromého chovatele, až z daleké Francie, mladičkou oslici. Miniaturní oslík Bony, miláček všech dětí navštěvujících zoopark, bude mít brzy ve výběhu dámskou společnost. Kvůli jejímu nízkému věku si však musí oslíci na první sblížení ještě počkat. 

A stejně tak si musí počkat návštěvníci. Chovatelé zatím o oslici pečují v zázemí, a ještě minimálně měsíc to tak zůstane. Oslici totiž ještě nebyly tři roky, což se u těchto oslů dá označit za hranici zletilosti. Do té doby se nedoporučuje zvířata umisťovat do společného výběhu.  

„Je to doporučení nejen dlouholetých chovatelů, ale také správců plemenné knihy těchto oslíků. Jako zoologická zahrada to samozřejmě ctíme,“ vysvětluje prozatímní rozdělení hýkavé dvojice ředitelka zooparku Věra Fryčová. 

Před létem už ale bude ve výběhu živo a návštěvníci budou moci konečně spatřit pár pohromadě. „Plánujeme ji k Bonymu natrvalo pustit na přelomu května a června,“ potvrzuje vedoucí zoologie Miroslav Brtnický. Samozřejmě s myšlenkou, že by v budoucnu mohli zplodit potomky. „Sami jsme zvědaví, zoologické zahrady chovají středozemní miniaturní osly spíš výjimečně. A pro nás je to také premiéra,“ dodává zoolog. 

Oslice se jmenuje Joplin, což znalcům rock ‘n’ rollu jistě připomene legendární zpěvačku Janis Joplin. „Nevíme s určitostí, jestli se samice jmenuje po ní. Ale hlavně doufáme, že bude trochu klidnější povahy,“ naráží s úsměvem ředitelka zooparku na divoký život americké rockerky. 

Středozemního miniaturního osla chová chomutovský zoopark teprve od roku 2020, kdy rovněž z Francie přivezl právě samce Bonyho. Jeho celé jméno zní Bony du Varon a podle všeho jde o narážku na francouzskou hobití vesničku. Jde totiž o nejmenší druh osla na světě. Díky své houževnatosti se ale v minulosti používal i k těžké práci, tahal těžká břemena nebo otáčel mlýnské kameny uvnitř budov. 

Zajímavostí je, že hned vedle výběhu miniaturních oslíků se v zooparku procházejí dvě samice naopak největšího oslího plemena – osla poitouského. I ty chomutovská zoologická zahrada pořídila poměrně nedávno, v roce 2020. „Je úžasné vidět ten rozdíl na vlastní oči. To byl také jeden z našich cílů – ukázat tuto pestrost v oslím světě návštěvníkům,“ dodává na závěr ředitelka Fryčová. 

  

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.