Skandály STAN? Koza zůstala celá, vlk je na tahu

Tři místopředsedové, tři skandály. Slovy Jiřího Paroubka – dámy a pánové, kdo z vás to má? Ale teď vážně. Pokud si někdo myslel, že se hnutí STAN od skandálů svých čelních představitelů rázně distancuje, ten se šeredně mýlil. Naopak – „staňáci“ zahráli další falešnou kartu v duchu rčení „vlk (volič) se nažral, a koza (pánové Michalik, Farský a Polčák) zůstala celá“. Já věřím, že se vlk nenažral. Hlavní chod nás čeká na podzim.

Když server Seznam Zprávy upozornil, že europoslanec Stanislav Polčák chtěl po čtyřech obcích osm milionů korun za to, že jim loni jako advokát pomohl sepsat a prosadit zákon, díky němuž získaly od státu kompenzaci ve výši 308 milionů korun, i cvičená opice by dokázala ukázat prstem na politickou stranu, jejíž barvy Stanislav Polčák hájí.

Pan Polčák je totiž již třetím politikem hnutí STAN v řadě, který se v řádu měsíců dopustil těžkého přešlapu. Připomeňme si jeho předchůdce a stranické kolegy – Jan Farský chtěl vykonávat mandát a pobírat plat poslance během své stáže v USA a firma pana Věslava Michalika si pro změnu půjčila přes 100 milionů korun od anonymní společnosti z Kypru.

Nebylo by to tak do očí bijící, kdyby tito politici za takové chování ostře nekritizovali ostatní. Pan Polčák by si měl vybrat, zda je politik nebo advokát, pan Farský by neměl mluvit o morálce, když o stáži věděl už před volbami, aniž by o tom veřejně pronesl byť jediné slovo, a pan Michalik by z takového podnikání neměl financovat kampaň strany.

Všechny tři kauzy jasně ukazují, na jakém charakteru hnutí STAN funguje a jaké lidi pod svou vlajkou sdružuje. Pachuť je o to větší, že se nejedná o řadové členy, ale o místopředsedy hnutí. Kdo čekal, že se STAN od takového chování rázně distancuje, ten se šeredně mýlil.

Zatímco Polčák na funkci místopředsedy rezignoval, zbylí dva politici neudělali ani to. Michalik se pouze nestal ministrem, kterým v tu chvíli ani nebyl jmenován, Farský nevykonává poslanecký mandát, který by ani vykonávat nemohl, ačkoliv plat pobírat chtěl.

Sečteno podtrženo – jedna rezignace je žalostně málo. Navíc dodejme, že pro Polčáka je zásadní mandát europoslance s příjmem statisíců korun měsíčně, který mu zůstal. To všechno dokazuje nejen to, že se hnutí STAN od kauz svých předních politiků dostatečně nedistancovalo, ale že je s takovým chováním zcela komfortní.

Dosavadní reakce ze strany STANu je tak jen falešnou kartou na občany, díky které se měl vlk nažrat a koza zůstat celá. Já věřím, že toto rčení bude platit jen do podzimu, kdy nás čekají komunální volby – pro STAN tak zásadní. Také věřím, že volič není hloupý a nemá krátkou paměť. Za takové chování je třeba vystavit STANu nekompromisní účet.

Autor: Radek Novák, podnikatel a majitel mediální společnosti Euronova Group

Zdroj:www.plzen.cz

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email