Kdo ovládne chomutovskou skládku a zajímavý byznys na 25 let?

O tom, že chomutovská skládka může vyrábět občanům mnoho levné elektřiny jsme občany informovali 20 října, 2022. Chomutovští radní shodli na tom, že budou muset vyřešit otázku, co bude se skládkou odpadů po jejím uzavření. Rozhodnutí odborníků znělo jasně. Městská skládka bude sloužit jako budoucí zdroj výroby energie. Odborníci ale už neřekli komu výhodná investice bude sloužit.

Dá se počítat, že pro politiky budou občané města na prvním místě?

Ale…

Chomutovská koalice pod vedením primátora Marka Hrabáče už v říjnu zveřejnila  udělení souhlasu k postoupení práv a povinností k mnoha pozemkům, na kterých se nachází skládka pro soukromého nájemnce. Z tohoto úkonů je dnes jasné, že město nechce budovat  vlastní technologické centrum na zpracování odpadu, ale evidentně bude dál a ve větší míře platit za tyto služby soukromým osobám, které pro město budou tuto službu nejspíš za nemalé peníze z kapes občanů zajišťovat až do dobu 25 let.

Protože plochy skládky budou dlouhá léta nevyužitelnými pozemky pro stavební činnost bude zřejmě dalším bonusem pro budoucího nájemce možnost na plochách vyrábět z fotovoltaiky elektřinu, ale pro koho?

Proč si město nechce ponechat produktivní investici ve vlastní režii a do budoucna vydělávat do rozpočtu města peníze?

Proč si město nechce ponechat rozsáhlé pozemky, které je možné osadit fotovoltaickými panely a vyrábět si ze státem dotovaných investic levnou elektřinu?

Asi se mnozí hluboce mýlili, když se domnívali, že  chomutovští politici v koaličním semknutí hnutí ANO 2011 a Nový Sever budou rozhodovat o tom,  jak co nejvýhodněji naloží s produktivní investicí, která by měl být jednoznačně velkým přínosem nejen pro městskou pokladnu, ale především by měla sloužit ku prospěch občanů Chomutova, kteří zvolili politiky proto, aby s nejlepšími úmysly zastupovali jejich zájmy. Plocha celé skládky je okolo dvaceti hektarů, a to je zajímavá investice, která se s podporou dotací musí městu nejen vyplatit, ale také může být do budoucna významným ekonomickým přínosem pro pokladnu města.

Ale místo toho politici dělají vše proto, aby se výhodný byznys přesunul na 25. let do soukromých rukou, kde město bude hrát roli toho, kdo bude dál jen platit bez toho, aby z byznysu na svých pozemcích spokojeně vydělávalo peníze do městské pokladny ve prospěch občanů města.

Město může získat dotaci, a o to mít celý projekt levnější a vybudovat si vše za vlastní peníze za  pomocí dotací a na víc na vlastních pozemcích. Další bonus, o který současní koaliční politici zjevně nemají zájem je možnost spotřebovávat město levně vyrobenou elektřinu ve vlastní režii. a tak ušetřit další peníze, které dnes platí obchodníkům s energiemi.  Ale výhodou je dále, že komunitní energii si může město spotřebovat kde chce, například na provoz trolejbusů, veřejné osvětlení, škol školek a dalších energeticky náročných provozech. Jednalo by se jednoznačně o přínos pro město  a lidi v něm žijící.

Nakládáni s majetkem města má na starosti současný primátor Marek Hrabáč s hnutí ANO, který několik měsíců dluží redakci odpovědi jak na otázky týkající se hospodaření s majetkem, tak otázky spojené s kontraverzními prodeji městského majetku, o kterých jsme informovali.

„O jednání koaličních politiků týkajících se skládky, včetně podnikání na městských pozemcích  se zajímá mnoho občanů Chomutova, proto se budu celou záležitostí v nejbližší době vážně zabývat,“ uvedl zastupitel města Jan Novotný (SPD).  

  • Záchranáři na “Kamenčáku” jsou několik let bez vodních skútrů
  • Zastupitelé posvětili podnikateli z Chomutova obchod století
  • Politici prodaly majetek města Chomutov za více než 58 miliónů

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email